نویسنده و مبلغ حوزه: صبر و سعه صدر ویژگی علامه طباطبایی بود مطلب ویژه

شفقنا-نویسنده و مبلغ حوزه علمیه با برشمردن ویژگی‌های علامه طباطبایی(ره) تاکید کرد: علامه طباطبایی عالم عارف به زمان بود و وقتی شروع به تفسیر کرد آن را به مدت ۲۰ سال و برای پرداختن به مسائل روز نوشت.

به گزارش شفقنا، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد زمانی در جریان بازدید شرکت‌کنندگان سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن طلاب علوم دینی از دارالقران علامه طباطبایی(ره) در سخنانی ضمن تبریک میلاد باسعادت امام سجاد(ع)گفت: امام سجاد(ع) با تالیف صحیفه سجادیه به مردم یاد دادند که چگونه خداوند را عبادت کنند و ارتباط میان خالق و مخلوق را ترسیم فرمودند.

او خطاب به طلاب بیان کرد: برخی از شما که دروس حوزوی را بلد هستید می‌دانید ما وقتی می‌خواهیم خدا را اثبات کنیم می‌گوئیم دور و تسلسل باطل است و از جمله در دعاهای امام سجاد(ع) می توانیم استدلال‌های قوی برای اثبات بطلان دور بیابیم یعنی این دعا علامه بر بعد معنوی، مشتمل بر مسائل و مضامین عالی معرفتی و علمی است.

زمانی با بیان اینکه امام در صحیفه بیش از ۷۴ دعا داشته‌اند که ۵۱ عدد از آن به ما رسیده است و برخی در مقاطع تاریخی و هجوم به کتب شیعه حذف شده است تصریح کرد: امام سجاد(ع) کاری اساسی را بنا کرد و آن اینکه وقتی یزید به اسلام هجوم آورد و وحی را زیر سؤال برد به تالیف صحیفه رو آورد تا مردم به این فرمایشات رجوع کنند و معارف الهی زنده بماند.

این نویسنده و مولف همچنین با اشاره به شخصیت علامه طباطبایی(ره) اظهار کرد: علامه طباطبایی عالم عارف به زمان بود و وقتی شروع به تفسیر کرد آن را به مدت ۲۰ سال و برای پرداختن به مسائل روز نوشت؛ در دیداری که با علمای اهل سنت سوریه داشتم المیزان را به مسجد خالد بن ولید و علمای اهل سنت هدیه کردم؛ آن ها وقتی آن را دیدند از مسائل عقلی و فکری و اجتماعی و مسائل جدید و … در این تفسیر تعجب کردند.

او افزود: برخی علمای نجف و قم به نوشتن تفسیر اقدام کردند اما المیزان تفسیری خاص است؛ بنده از ابتدا تا انتهای این تفسیر را خوانده و ۱۲۰۰ سؤال یافتم همچنین ایشان شاگردان بزرگی مانند شهید مطهری و آیت‌الله سبحانی تربیت کردند که به ترتیب بیش از ۵۰ و ۲۰۰ تالیف دارند.

زمانی تصریح کرد: علامه محب اهل بیت(ع) بود و در مراسم عزاداری ائمه حضور پیدا می‌کردند به گونه‌ای که مردم از شدت گریه وی تعجب می کردند همچنین علامه دارای سعه صدر و صبر زیادی بود؛ وقتی برخی شخصیت‌ها مانند هانری کربن در جلسات علمی اشکالاتی را مطرح می‌کرد  ایشان با سعه صدر پاسخ می‌داد.

او بیان کرد: علامه طباطبایی اهل عبادت و راز و نیاز بود و بیشتر شب‌ها به خصوص در ماه رمضان از اول تا پاسی از شب مشغول عبادت و نوشتن تفسیر و بکاء و زاری به درگاه خدا بود و اگر ما می خواهیم پیرو امثال ایشان باشیم باید راه آنان را برویم.

این استاد حوزه ادامه داد: خصلت دیگر علامه این بود که وی در منزل و دربرخورد با همسر و سایر اعضای خانواده خود، خوش‌اخلاق بود؛ کارهای شخصیش را خودش انجام می‌داد و آن را بر دوش دیگران نمی‌انداخت.

او درباره رابطه علامه و امام خمینی(ره) اظهارکرد: وقتی امام در نجف بودند ارتباط علامه و امام برقرار بود و وقتی امام به ایران آمدند ایشان به زیارت امام رفتند و امام هم علاقه زیادی به وی داشتند.

انتهای پیام