اعلام فعالیت های موسسه غدیرشناسی در نشست خبری اصحاب رسانه

آیت‌الله شاه‌آبادی در نشست خبری با اصحاب رسانه مطرح کرد:

 بیش از ۱۲ هزار نفر در زمینه معارف غدیر آموزش دیدند/ امسال 1000 پایگاه غدیرشناسی را در سراسر کشور راه اندازی می کنیم

 

رئیس مؤسسه غدیرشناسی با اشاره به فعالیت‌های مؤسسه غدیرشناسی در طول هشت سال گفت: این مؤسسه به توفیق خدا توانست در سراسر کشور بیش از ۱۲ هزار نفر را در کلاس‌های غدیرشناسی آموزش دهد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا آیت‌الله سعید شاه‌آبادی رئیس مؤسسه غدیرشناسی در نشست خبری که در خبرگزاری تسنیم برگزار شد، با ابراز تأسف نسبت به اینکه حق معارف غدیر تاکنون ادا نشده است، گفت: پس از 40 سال که از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام اسلامی می‌گذرد، متأسفانه به معارف غدیر به طور بایسته پرداخته نشده است در حالی که پیروزی ملت ما در مقابل استکبار جهانی و حکومت ستمشاهی مرهون جریان غدیر بود.

 

رئیس مؤسسه غدیرشناسی با انتقاد از رویه حوزه علمیه در انتقال پیام غدیر گفت: حوزه‌های علمیه و مراکز پژوهشی و رشته‌های دانشگاهی مرتبط با معارف اسلامی نتوانستند معارف غدیر را در جامعه نهادینه کنند این در حالی است که مهم‌ترین مقوله نظام اسلامی که همان ولایت فقیه است،‌ برخاسته از جریان غدیر است. البته نباید خدمات عظیم این مراکز دینی را فراموش کنیم منتها در اولویت‌بندی‌ها باید دقت صورت می‌گرفت. 4 دهه فرصت خوبی برای نهادینه کردن معارف غدیر و موضوع ولایت بود.

 

آیت‌الله شاه‌آبادی با تأکید بر اینکه جریان غدیر باید در رأس فعالیت‌های فرهنگی کشور باشد، افزود: همه مسئولین فرهنگی چه نهادهای دولتی و چه نهادهای مردمی باید در طی سال به ماجرای غدیر بپردازند. این سؤال همواره برایم مطرح است که چرا دو ماه قبل از جریان عاشورای حسینی باید فضای عمومی را آماده ماه محرم کنیم، اما به عیدالله اکبر یعنی عید غدیر که نزدیک به ایام محرم است، نمی‌پردازیم؟ لذا نباید نسبت به اهمیت غدیر و معارف آن غفلت کنیم.

 

وی ادامه داد: در روایات ما ثواب بسیار زیادی نسبت به اطعام روز غدیر برشمرده‌اند در حالی که حتی یک روایت درباره اطعام ایام ماه محرم نداریم بلکه دعوت به امساک در روز عاشورا برای درک بیشتر مصائب این روز شدیم. البته منظورم این نیست که نباید در ایام محرم اطعام صورت گیرد بلکه دعوت می‌کنیم بیش از این به این فرهنگ دامن زده شود،‌ منتها سهم فرهنگ اطعام غدیر نسبت به محرم باید فراتر باشد و مردم ما همچون ماه عزای سیدالشهدا در روز غدیر هم سفره احسان خویش را پهن کنند.

 

وی با اعلام خبر برگزاری اختتامیه جشنواره فرهنگی هنری مباهله در مشهد مقدس گفت: این جشنواره که با محورهای مباهله سند حقانیت دین اسلام و اهل بیت(ع)، مباهله، مقدمه‌ای بر واقعه غدیر خم، مباهله و ابعاد تاریخی آن، مباهله و نقش بی بدیل خانواده در جامعه اسلامی و مباهله و تبیین چگونگی تعامل بین ادیان توحیدی و مذاهب اسلامی برگزار شد، روز 14 شهریورماه انجام می‌شود.

 

آیت‌الله شاه‌آبادی افزود: در این جشنواره در بخش پویانمایی و فیلم کوتاه علاوه بر لوح سپاس و تندیس جشنواره به نفر اول 30 میلیون ریال، نفر دوم 20 میلیون ریال و به نفر سوم هم 15 میلیون ریال، در بخش مقاله پژوهشی، وبلاگ نویسی و داستان کوتاه هم علاوه بر لوح سپاس و تندیس جشنواره به نفر اول 20 میلیون ریال، نفر دوم 15 میلیون ریال و به نفر سوم 10 میلیون ریال، در بخش نقاشی، خوشنویسی، طراحی و تصویرگری هم علاوه بر لوح سپاس و تندیس جشنواره به نفر اول 15 میلیون ریال، نفر دوم 10 میلیون ریال و نفر سوم 7 میلیون ریال جایزه نقدی اهدا می‌شود.

 

وی با اشاره به فعالیت‌های آن مؤسسه در طول هشت سال گفت: مؤسسه غدیرشناسی با امکانات بسیار کمی که داراست، به توفیق خدا توانست در سراسر کشور بیش از 12 هزار نفر را در کلاس‌های غدیرشناسی آموزش دهد. جالب اینکه در مناطق سنی‌نشین برادرانی از اهل سنت مدیریت مراکز آموزشی غدیر را بر عهده گرفتند و این به لحاظ حبشان نسبت به ساحت مقدس اهل‌‌بیت(ع)‌ است.

 

آیت‌الله شاه‌آبادی با اشاره به برنامه‌های پیش‌بینی شده برای مؤسسه غدیرشناسی گفت: در نظر داریم امسال 1000 پایگاه غدیرشناسی را در سراسر کشور احداث کنیم در این راستا هر نهاد فرهنگی و مذهبیِ دولتی و مردمی از مساجد گرفته تا پایگاه‌های بسیج و خانه‌های فرهنگ و ... که قصد مشارکت در احداث این پایگاه‌ها را دارد عدد 1000 را با سامانه پیامکی 30001904 ارسال کند.

 

رئیس مؤسسه غدیرشناسی برگزاری دوره‌های نهج‌البلاغه در سراسر کشور را از دیگر برنامه‌های آن مؤسسه معرفی کرد و افزود: از مهرماه امسال قصد داریم کارگاه مخصوص نهج‌البلاغه را در شهرهای زاهدان و زابل برگزار کنیم.